Pomysł stworzenia konkursu, w którym doceniani będą artyści oraz twórcy ludowi, zrodził się w 2009 roku. Po raz pierwszy laureatów wyłoniliśmy w styczniu 2010 roku. Od tej pory Radio Kielce nieprzerwanie honoruje twórców, artystów i wykonawców przyczyniających się do wzbogacania dziedzictwa regionu świętokrzyskiego, budujących jego tożsamość i pielęgnujących ludowe tradycje.
Skąd wzięła się nazwa „Jawor – u źródeł kultury”? – Budujemy mosty, od korzennej nuty, gwarowej strofy, po współczesność. Te mosty, przede wszystkim w eterze budujemy od początku istnienia naszej rozgłośni, a ten „jaworowy” ma już osiem lat. W 2010 roku pierwszego radiowego „Jawora” posadził Janusz Knap, prezes Radia Kielce. Dzięki jego pomysłowi, najpierw co dwa lata, a ostatnio każdego roku zasiadamy w cieniu jaworowych konarów – mówił w 2018 roku Leszek Ślusarski, dziennikarz Radia Kielce.
Organizowany przez Radio Kielce od kilkunastu lat konkurs „Jawor – u źródeł kultury” można już śmiało określić mianem „prestiżowy”. Początkowe edycje konkursu odbywały się w Kieleckim Centrum Kultury. Od 2014 roku uroczysta gala odbywa się w Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni. Organizowane w skansenie wydarzenie co roku gromadzi tłumy miłośników folkloru – nie tylko mieszkańców kielecczyzny, ale także turystów z całej Polski.

Konkurs Radia Kielce „Jawor – u źródeł kultury” zyskuje coraz większy rozgłos. W tym roku w trakcie festiwalu po raz pierwszy zaprezentują się zwycięzcy konkursów przeprowadzonych przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia z całej Polski. Komisja konkursowa wybrała już laureatów w trzech kategoriach: kapele lub zespoły ludowe, solista-śpiewak lub instrumentalista oraz rękodzieło ludowe. Zwycięzcy poszczególnych kategorii, otrzymają nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesora Piotra Glińskiego, który objął patronat honorowy nad festiwalem.

Laureatów tegorocznego konkursu poznamy 26 czerwca podczas koncertu galowego Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”, który odbędzie się w Parku Etnograficznym w Tokarni. Wielki finał poprzedzą koncerty muzyki ludowej odbywające się we wszystkie czerwcowe weekendy w powiatach województwa świętokrzyskiego.