Dziś o szczegółach przedsięwzięcia opowiedzieliśmy podczas śniadania prasowego, zorganizowanego w siedzibie Polskiego Radia Kielce. Prezes zarządu Radia Kielce Janusz Knap przypomina, że po raz pierwszy konkurs gromadzi przedstawicieli świata kultury ludowej z całej Polski.
– W większości rozgłośni Polskiego Radia odbyły się eliminacje regionalne, natomiast finał konkursu odbędzie w niedzielę w Tokarni. Nagrody wręczy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, który będzie tu osobiście – podkreśla Janusz Knap.
Przedsięwzięcie rozpocznie się o godz. 11 mszą świętą przed zabytkowym kościołem z Rogowa. Następnie uczestnicy przemaszerują w barwnym korowodzie do sceny głównej. Prezentacja uczestników Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” będzie miała miejsce w godz. 12-18. Po godz. 14 zostaną natomiast wręczone nagrody.
Dzień wcześniej, w sobotę (25 czerwca) o godz. 16, sprzed dworca PKP wyruszy korowód uczestników Jawora. Ulicą Sienkiewicza przejdzie na Plac Artystów, a tam wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w koncercie muzyki ludowej i potańcówce.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest redaktor Magdalena Sitek.
– Bardzo gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w zabawie. Chociaż nie po raz pierwszy organizujemy Jawora, to po raz pierwszy robimy to na tak ogromną skalę. To ogólnopolski festiwal. Na 17 rozgłośni aż 15 odpowiedziało z dużą radością na zaproszenie Radia Kielce. Przeprowadzili konkursy i wyłonili najlepszych z najlepszych w następujących kategoriach: kapele lub zespoły ludowe (w tym dziecięce i młodzieżowe), soliści: śpiewacy lub instrumentaliści oraz rękodzieło i sztuka ludowa – mówi Magdalena Sitek.
W skansenie podczas festiwalu będą działały także dwie dodatkowe sceny, na których zaprezentują się artyści z całego kraju. Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa prac twórców rękodzieła ludowego oraz kiermasz z regionalnymi potrawami, charakterystycznymi dla różnych regionów Polski.
Jak co roku na Jaworze nie zabraknie pieczonych prosiaków, którymi będziemy częstować gości oraz zalewajki świętokrzyskiej.
„Festiwal Kultury Ludowej – Jawor u źródeł kultury” wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które objęło honorowy patronat nad wydarzeniem, Narodowe Centrum Kultury, Polskie Radio oraz Telewizja Polska.
PROGRAM OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KULTURY LUDOWEJ „JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2022
KONCERT „ŚWIĘTOKRZYSCY ARTYŚCI GOŚCIOM”
SOBOTA, 25 CZERWCA 2022 R. – PLAC ARTYSTÓW W KIELCACH
godz. 16.00: start korowodu prowadzonego przez Zespół Pieśni i Tańca Kielce od strony dworca PKP (ul. Sienkiewicza)
godz. 16.00-16.20: przemarsz korowodu z udziałem artystów i twórców z całej Polski
godz. 16.20-16.30: uroczyste otwarcie Ławeczki Bronka Opałko – wieloletniego współpracownika Radia Kielce i twórcy postaci kultowej Genowefy Pigwy
godz. 16.30-18.00: występy na scenie głównej
godz. 16.30-16.40: występ Zespołu Pieśni i Tańca Kielce
godz. 16.40-16.45: powitanie gości
godz. 16.45-17.00: występ Zespołu Pieśni i Tańca „Żeromszczyzna”
godz. 17.00-17.10: wręczenie nagrody „Jawor u źródeł kultury” dla artystów i twórców z regionu świętokrzyskiego
godz. 17.10-17.30: występy laureatów
godz. 17.30-17.40: występ Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy”
godz. 17.40-17.50: występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wierna Rzeka”
godz. 17.50-18.00: występ Zespołu Śpiewaczego „Modrzewianki”
godz. 18.00-20.00: występ Kapeli „Ciekoty” i potańcówka
FINAŁ OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU KULTURY LUDOWEJ „JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2022
NIEDZIELA, 26 CZERWCA 2022 R. – PARK ETNOGRAFICZNY MUZEUM WSI KIELECKIEJ W TOKARNI
godz. 11.00: msza święta przed zabytkowym kościołem z Rogowa
godz. 11.45-12-00: przemarsz korowodu do sceny głównej
godz. 12.00-18.00: występy laureatów konkursów lokalnych przeprowadzonych przez Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia z całego kraju
godz. 14.00-15.00: wręczenie nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesora doktora habilitowanego Piotra Glińskiego zwycięzcom festiwalu
W trakcie festiwalu w Parku Etnograficznym Muzeum Wsi Kieleckiej artyści będą prezentować się na trzech scenach. Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa prac twórców rękodzieła ludowego oraz kiermasz z regionalnymi potrawami – charakterystycznymi dla różnych regionów Polski.
