„Jawor – u źródeł kultury” to konkurs, poprzez który chcemy promować kulturę ludową naszego regionu, a także uhonorować twórców i wykonawców z Pomorza. Po raz drugi szukaliśmy artystów, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. W tym roku wpłynęło blisko 40 zgłoszeń.
17 kwietnia odbyły się obrady jury regionalnego konkursu sztuki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Tym razem gościliśmy w Ośrodku Kultury w Chmielnie. Nasze jury w składzie: Sonia Klein-Wrońska z Kaszubskiego Parku Etnograficznego, Weronika Korthals, Paweł Zagańczyk, Maciej Łyszkiewicz oraz dr Adam Chmielecki, wybrało zwycięzców oraz wyróżnionych w trzech kategoriach: Solista, Zespół Folklorystyczny oraz Rękodzieło i Sztuka Ludowa.
– Wielka masa znakomitych artystów z regionu – to bardzo cieszy. Są soliści, są zespoły ludowe i te dziecięce, które niezwykle wzruszają choreografią, tańcem i śpiewem. Nie zabrakło też profesjonalnych zespołów, które w swoim dorobku mają wiele lat funkcjonowania na rynku folklorystycznym. I oczywiście: znakomite rękodzieło. Nasz region jest bardzo charakterystyczny i wierzę, że artyści z Pomorza będą nas godnie reprezentować w Kielcach. Obserwujemy konkurs już drugi rok. Cieszymy się, że są z nami dotychczasowi uczestnicy, ale też pojawiają się nowi. Mam nadzieję, że konkurs z roku na rok będzie zyskiwał prestiż i budował swoją markę – mówił jeden z członków jury, akordeonista Paweł Zagańczyk.
Sonia Klein-Wrońska z Kaszubskiego Muzeum Etnograficznego zwróciła uwagę na to, że sztuka ludowa coraz bardziej się unowocześnia i wchodzi w coraz to nowsze przestrzenie. – Musimy to zaakceptować, bo sztuka ludowa, żeby się rozwijała, żeby żyła, musi ewoluować i przechodzić na inne poziomy. W tym roku jest licznie prezentowana uwspółcześniona sztuka ludowa i tak po prostu musi być – tłumaczyła.
Prezes Radia Gdańsk dr Adam Chmielecki podkreślił, jak ważne znaczenie ma sztuka ludowa dla kultury polskiej i dlaczego wspieranie twórców z naszego regionu jest tak ważne. – Cieszy to, że wzorem ubiegłego roku było bardzo wiele zgłoszeń, bo otrzymaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, a jest to dopiero, albo aż – druga edycja festiwalu kultury ludowej organizowanego przez Radio Gdańsk. Można powiedzieć, że trafiliśmy z pomysłem, z inicjatywą. Skoro tylu twórców się zgłasza, to znaczy, że było takie zapotrzebowanie, że rzeczywiście twórcy ludowi w różnych obszarach oczekują wsparcia, również od medium publicznego, regionalnego. Oczekują promocji ich twórczości na forum kraju, a my od tego jesteśmy. To jest element naszej misji, żeby promować kulturę Pomorza w całym kraju, ale też kulturę ludową. Nie wyobrażam sobie kultury polskiej jako takiej bez kultury ludowej. Kultura ludowa jest fundamentem i źródłem, zresztą taka jest symbolika jawora – drzewa, które jest źródłem. Zapraszamy na koncerty laureatów w naszym studiu oraz w Kościerzynie – mówił prezes Radia Gdańsk.