Wystawa „Baśnie i legendy Gór Świętokrzyskich w twórczości Lucyny i Andrzeja Kozłowskich” towarzyszy II Ogólnopolskiemu Festiwalowi Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”, który Polskie Radio Kielce, Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Wsi Kieleckiej organizują 17 i 18 czerwca 2023 roku.
Ekspozycja została ulokowana w przestrzeni Spichlerza ze Złotej w Parku Etnograficznym w Tokarni. Tworzą ją wycinanki i rzeźby, których autorami są wybitni twórcy ludowi ze Skarżyska-Kamiennej.
Odwiedzający wystawę zobaczą postaci świętych w otoczeniu urzekającej przyrody, poczują opiekę wszechobecnych, dobrotliwych aniołów, pochylą się nad przydrożnymi kapliczkami, tak charakterystycznymi dla krajobrazu Ziemi Świętokrzyskiej.
Świat baśni reprezentują na wystawie czarownice z Łysej Góry, czarty zamieszkujące stare drzewa, opuszczone domostwa i młyny, zwierzęta i kolorowe ptaki. Każda praca jest opowieścią stworzoną z potrzeby serca i pasji, która towarzyszy artystom od wieku nastoletniego. Niezwykły świat małżeństwa artystów, stworzony przez nich w Spichlerzu ze Złotej, dopełniają żywe i różnorodne kolory rzeźb i wycinanek.
Wernisaż wystawy „Baśnie i legendy Gór Świętokrzyskich w twórczości Lucyny i Andrzeja Kozłowskich” odbędzie się 18 czerwca 2023 roku w Spichlerzu ze Złotej w Parku Etnograficznym w Tokarni. Dla zwiedzających wystawa będzie dostępna do 31 sierpnia 2023 roku.
LUCYNA KOZŁOWSKA
Urodziła się w 1952 roku. Jest ostatnią wycinankarką w województwie świętokrzyskim. Jej prace osadzone są w tradycjach zdobnictwa ludowego regionu świętokrzyskiego. Jest twórczynią wszechstronną (para się także rzeźbą i malarstwem), jednak to wycinankarstwo przynosi jej najwięcej uznania w Polsce i zagranicą. Wycina od połowy lat 90. XX wieku. Ginącą umiejętność poznała w domu swoich dziadków, jednak profesjonalnie zaczęła się nią zajmować pod wpływem spotkań z wycinankarką z Bodzentyna – Cecylią Czernikiewicz. W ciągu lat Lucyna Kozłowska wypracowała swój własny, rozpoznawalny styl. Mówi o sobie, że jest „wycinankarką współczesną”, lecz inspiracje czerpie z lokalnej tradycji. Wykonuje także formy typowe dla zdobnictwa dawnej wiejskiej izby: niewielkiego formatu okrągłe „gwiozdy”, wycinanki w kształcie kwadratu o krawędziach gładkich lub ząbkowanych oraz typowe dla regionu lalki. Wycinanki Lucyny Kozłowskiej charakteryzują się bogatą ornamentyką i ażurowością. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach w Polsce.
ANDRZEJ KOZŁOWSKI
Urodził się w 1953 rok. Zaczął rzeźbić w 1970 roku. Dziś jest jednym z najciekawszych rzeźbiarzy Kielecczyzny oraz docenianym przez znawców autorem wielu znakomitych wystaw. W swoich pracach ilustruje życie wsi i małych miasteczek. Często nawiązuje do tematyki religijnej, baśni i legend świętokrzyskich. Rzeźbi i maluje kolorowe ptaki oraz ludowe, tradycyjne zabawki. Jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych, przez wiele lat pełni funkcję prezesa Oddziału Świętokrzyskiego STL.

