„JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2015

Po raz kolejny spotkaliśmy się z twórcami ludowymi, artystami i zespołami. 24 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni odbył się koncert „Jawor u źródeł kultury” 2015. Ludowe spotkanie po raz drugi zorganizowało Radio Kielce wspólnie z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Nienajlepsza pogoda nie odstraszyła miłośników folkloru, którzy tłumnie przybyli do Parku Etnograficznego w Tokarni, aby obcować z kulturą ludową. W 5-godzinnym maratonie koncertowym „Jawor – u źródeł kultury” zaprezentowali się śpiewacy, instrumentaliści, dziecięcy zespół ludowy, zespół pieśni i tańca oraz kapele.

Wcielając się w legendarną „Genowefę Pigwę”, wystąpił Bronisław Opałko, a pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej pokazali stroje „Z szafy prababci”.

Na stoiskach oferowano sztukę ludową, sandomierskie jabłka oraz świętokrzyską tradycyjną żywność. Elżbieta Osman, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Daleko od szosy” w gminie Pierzchnica, przyjeżdża do Tokarni od 10 lat. Tym razem serwowała potrawy charakterystyczne dla powiatu kieleckiego, ze słynną parzybrodą. Popularnością cieszyły się też ogórki małosolne.

W skansenie pojawiły się całe rodziny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – mówili mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, ale także Opolszczyzny i Śląska.