„JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2015

Po raz kolejny spotkaliśmy się z twórcami ludowymi, artystami i zespołami. 24 maja w Parku Etnograficznym w Tokarni odbył się koncert „Jawor u źródeł kultury” 2015. Ludowe spotkanie po raz drugi zorganizowało Radio Kielce wspólnie z Muzeum Wsi Kieleckiej.

Nienajlepsza pogoda nie odstraszyła miłośników folkloru, którzy tłumnie przybyli do Parku Etnograficznego w Tokarni, aby obcować z kulturą ludową. W 5-godzinnym maratonie koncertowym „Jawor – u źródeł kultury” zaprezentowali się śpiewacy, instrumentaliści, dziecięcy zespół ludowy, zespół pieśni i tańca oraz kapele.

Wcielając się w legendarną „Genowefę Pigwę”, wystąpił Bronisław Opałko, a pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej pokazali stroje „Z szafy prababci”.

20150524 tokarnia8 021406

Na stoiskach oferowano sztukę ludową, sandomierskie jabłka oraz świętokrzyską tradycyjną żywność. Elżbieta Osman, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Daleko od szosy” w gminie Pierzchnica, przyjeżdża do Tokarni od 10 lat. Tym razem serwowała potrawy charakterystyczne dla powiatu kieleckiego, ze słynną parzybrodą. Popularnością cieszyły się też ogórki małosolne.

20150524 tokarnia6 021401

W skansenie pojawiły się całe rodziny. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie – mówili mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, ale także Opolszczyzny i Śląska.