„JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2016

W Parku Etnograficznym w Tokarni odbyła się gala konkursu Radia Kielce „Jawor – u źródeł kultury”. Wręczyliśmy wyróżnienia dla artystów i zespołów kultywujących muzyczne tradycje regionu świętokrzyskiego. W kategorii Kapela Ludowa – zwyciężyła Kapela Działoszacy, w kategorii Zespół Śpiewaczy – Echo Łysicy, w dziedzinie Solista Instrumentalista – nagrodę odebrał Edward Gola, najlepszym Animatorem Kultury został Adam Kocerba. Jury nie przyznało „Jawora u źródeł kultury 2016” w Kategorii Rękodzieło i rzemiosło ludowe. Wyróżnienia otrzymali: Zespół Śpiewaczy Sukowianki, Jadwiga Betka za rękodzieło ludowe, Jerzy Gumuła – jako animator Kultury.

Jak mówi Janusz Knap, prezes Radia Kielce i pomysłodawca konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w 2010 roku – nagrody są uhonorowaniem tych, którzy pielęgnują ludowe tradycje oraz zachętą i motywacją do dalszej pracy. Nagrody są przyznawane twórcom, ale także animatorom kultury, którzy tworzą warunki pracy, przygotowują występy i wernisaże i zabiegają o to, by nasze korzenie nie zostały zapomniane.

Na scenie skansenu, pojawiło się ponad 80 wykonawców – najlepsze zespoły ludowe i soliści z regionu świętokrzyskiego. Poza występami artystów, uczestnicy imprezy mogą spróbować pieczonego prosiaka, żuru oraz chleba ze smalcem.

Dodatkową atrakcją kulinarną, przygotowaną przez Muzeum Wsi Kieleckiej jest degustacja potraw, które powstały na warsztatach „Góry Świętokrzyskie – smak tradycji”. Właściciele gospodarstw agroturystycznych z powiatu kieleckiego pod okiem znanych kucharzy – gotują i opowiadają jak wykorzystać dostępne u nas produkty regionalne mówi Beata Ryń, rzecznik muzeum.

Piknik rodzinny w Muzeum Wsi kieleckiej w Tokarni – potrwa do 18.00. Z Kielc do Tokarni można dziś dojechać specjalnym autobusem linii T, który wyrusza z ulicy Żytniej.

Nasza rozgłośnia od wielu lat gromadzi i opiekuje się zbiorami muzyki regionalnej. W archiwach są setki nagrań. Najstarsze mają ponad 50 lat.

„Jawor u źródeł kultury” 2016 – wyniki:

Kapela Ludowa – Kapela Działoszacy

Zespół Śpiewaczy – Echo Łysicy

Solista Instrumentalista – Edward Gola

Animator Kultury – Adam Kocerba

Jury nie przyznało „Jawora u źródeł kultury 2016” w Kategorii Rękodzieło i rzemiosło ludowe.

„Jawor u źródeł kultury” 2016 – wyróżnienia:

Zespół Śpiewaczy Sukowianki

Jadwiga Betka za rękodzieło ludowe

Jerzy Gumuła – jako animator Kultury