„JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2021

W Parku Etnograficznym w Tokarni ogłoszono zwycięzców tegorocznego konkursu „Jawor u źródeł kultury” 2021 organizowanego przez Radio Kielce.

W tym roku nagrody przyznaliśmy w pięciu kategoriach. W kategorii solista lub instrumentalista zwyciężył Dariusz Adamczyk. Najlepszą kapelą ludową 2020 roku została Kapela Ludowa w Rykoszynie, a zespołem folklorystycznym Zespół Folklorystyczny „Jaworzanki”. Jak przyznała jego kierownik Grażyna Grudziecka, ta nagroda to dla nich potwierdzenie, że ich praca ma sens i jest doceniana przez inne osoby.

– Świetnie się złożyło, że udało nam się wygrać ten konkurs. Jego nazwa nawiązuje przecież do naszego miejsca pochodzenia, „Jaworzanki”, które się wywodzą z miejscowości zza jaworzańskiej góry, u cieku wodnego Jawor. Musiało to kiedyś nastąpić i bardzo się cieszymy z tej głównej nagrody – dodała Grażyna Grudziecka.

Z kolei w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa „Jawor” trafił do rąk Włodzimierza Ciszka, a animatorem kultury roku 2020 została Wiesława Kulińska.

Jury postanowiło także uhonorować pamiątkowymi dyplomami Dziecięcy Zespół Ludowy „Rakowskie Fijołecki” za całokształt działalności.

Z tej nagrody cieszy się artystka z zespołu, 13-letnia Julia oraz kierownik grupy Magdalena Wojsa.

– W zespole jestem już od czterech lat i bardzo mi się podoba taka ludowa muzyka. Tym bardziej cieszę się, że innym to co robimy też się podoba – powiedziała Julka.

Magdalena Wojsa przyznała, że to już kolejny sukces zespołu, ale pokazujący, że to co robią ma sens.

Pamiątkowy dyplom otrzymał również Jerzy Kopeć.


WYNIKI KONKURSU „JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2021

NAGRODY „JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” ZA DZIAŁALNOŚĆ W 2020 ROKU OTRZYMALI:

Solista lub Instrumentalista: Dariusz Adamczyk

Zespoły Folklorystyczne: Zespół Folklorystyczny „Jaworzanki”

Kapele Ludowe: Kapela Ludowa w Rykoszynie

Rękodzieło i Sztuka Ludowa: Włodzimierz Ciszek

Animator Kultury: Wiesława Kulińska

PAMIĄTKOWYMI DYPLOMAMI UHONOROWANO:

Jerzego Kopcia oraz Dziecięcy Zespół Ludowy „Rakowskie Fijołecki” – za całokształt działalności.


„JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2021 W OBIEKTYWIE: