„JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2022

Andrzej Budz, Małgorzata Mateja oraz Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA to laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Finał imprezy zorganizowanej przez Radio Kielce odbył się w skansenie etnograficznym w Tokarni. Zwycięzcom nagrody wręczył wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

IT 2412

26.06.2022. Tokarnia. Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury” – gala wręczenia nagród / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

W kategorii solista-śpiewak lub instrumentalista nagroda trafiła do Andrzeja Budza, reprezentanta Polskiego Radia Kraków. Artysta wywodzi się z góralskiej wielodzietnej rodziny. Od młodzieńczych lat miał styczność z folklorem i śpiewem, a w 8 klasie szkoły podstawowej zaczął się uczyć gry na skrzypcach. Jak powiedział, stara się przekazywać twórczość ludową następnym pokoleniom.

– Przyjeżdżając tu nie wiedziałem, że taką nagrodę dostanę, dlatego jestem bardzo wzruszony. Staram się uprawiać ten folklor i przekazywać  tradycje młodszym od siebie. Organizujemy dla nich różne warsztaty i uczę ich, tak jak kiedyś mnie uczono – dodał Adam Budz.

Z kolei nagrodę w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa otrzymała Małgorzata Mateja, reprezentantka Polskiego Radia Opole. Jest jedną z najaktywniejszych twórczyń porcelany opolskiej. Jej wzór opolski zdobi między innymi Ceramikę Tułowicką.

– Porcelanę tworzę już od kilkudziesięciu lat i naprawdę nie spodziewałam się takiego zaszczytu. To tak naprawdę nie jest moje dzieło, a dzieło tych, którzy to stworzyli. 60 lat temu w naszej opolskiej Spółdzielni CEPELIA powstała ta nasza porcelana. Ten wzór został przełożony z kroszonki (wzory na jajkach wielkanocnych – przyp. red.) na porcelanę i od tamtych lat tworzymy tę porcelanę. Jestem drugim pokoleniem, które kultywuje tą sztukę – dodała Małgorzata Mateja.

W kategorii zespoły i kapele ludowe nagrodę otrzymał Zespół Śląskiej Pieśni Ludowej SILESIA, reprezentant Polskiego Radia Opole. Grupa działa od 29 lat, a jej repertuar obejmuje stare śląskie pieśni ludowe, do dziś żywotne w starszym pokoleniu mieszkańców tego nadodrzańskiego regionu.

26.06.2022. Tokarnia. Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”. Na zdjęciu: Magdalena Sitek – Radio Kielce oraz Janusz Knap – prezes Radia Kielce / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce
26.06.2022. Tokarnia. Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej „Jawor u źródeł kultury”. Na zdjęciu: Magdalena Sitek – Radio Kielce oraz Janusz Knap – prezes Radia Kielce / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Prezes zarządu Polskiego Radia Kielce Janusz Knap z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego za zaangażowanie w działalność na rzecz promocji kultury ludowej otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a redaktor Radia Kielce Magdalena Sitek – brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

„JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” 2022 W OBIEKTYWIE